Dodatki do stroju rowerowego - must have, które musisz o nich wiedzieć.

2021-03-02
Dodatki do stroju rowerowego - must have, które musisz o nich wiedzieć.

Plecak rowerowy – choć w profesjonalnym kolarstwie to raczej zbędny gadżet, o tyle dla rekreacyjnych rowerzystów czy amatorów kolarstwa lubiących długie jazdy zdecydowanie polecamy! Na co zwrócić uwagę? Dla nas najważniejsza cecha to waga plecaka – oczywiście im lżejszy tym lepszy. Zwróćmy też uwagę na jego funkcjonalność – rozmieszczenie kieszeni, pojemność, czy posiada bukłak na wodę. Ważne, abyśmy zmieścili w nim niezbędne podczas jazdy na rowerze rzeczy typu, klucze, wodę, przekąski energetyczne, okulary czy zapasowe ubranie. Kolejną rzeczą jest także ergonomia - przewiewne plecy, grubsze, miękkie szelki i pas piersiowy lub biodrowy. Polecamy zapoznać się z ofertą marki Local Lion, która posiada produkty dostosowane dla każdego użytkownika.

Czapki kolarskie – bardzo polecamy wybierać czapki kolarskie, dostosowane i stworzone specjalnie dla rowerzystów. Owszem dla typowo rekreacyjnej jazdy sprawdzi się też tradycyjna czapka z daszkiem, ale jeśli tylko lubisz dłuższe czy bardziej wymagające jazdy zapoznaj się z ofertą czapek kolarskich. Stworzone są one z lekkich, przewiewnych materiałów, które bardzo dobrze odprowadzają pot na zewnątrz. Co ważne chronią głowę przed promieniowaniem słonecznym, ergonomiczny daszek nie zawęża pola widzenia, ale chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Czapki rowerowe bardzo dobrze dopasowują się do kształtu głowy.

Alternatywą dla czapek są chusty kolarskie, które jak wyżej - posiadają odpowiednie technologie i właściwości poprawiające komfort jazdy, ale też nadadzą się, kiedy stosujemy także kask kolarki.

Skarpety rowerowe – jest to element stroju kolarskiego, jednak często pomijany, dlatego stwierdziliśmy, że muszą znaleźć się w naszym poradniku J Są rowerzyści, którzy na rower założą tylko skarpety długie, są rowerzyści, którzy koniecznie muszą mieć stópki. Nie jest to tak naprawdę istotne o ile jest to opcja dla nas wygodna. Niezależnie od rodzaju skarpet wybierzmy opcję z jak przewagą bawełny, a materiał poliestrowy dodawany do składu powinien mieć właściwości oddychające i bakteriobójcze. Oprócz tego ważne jest, żeby skarpety miały płaskie szwy, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko otarć.  Pamiętajmy, że podczas jazdy stopa w bucie pracuje, więc musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Ciekawą i bogatą ofertę skarpetek kolarskich posiadają takie firmy jak Shimano, Trek i BMC.

Rękawiczki rowerowe – szczegółowo o doborze rękawiczek i ich rodzajach i właściwościach przeczytacie już na naszym blogu, jednak takich informacji nigdy nie za wiele. Dla nas to absolutny must have. Rękawiczki zapewniają bezpieczeństwo, amortyzację i zdecydowanie poprawiają komfort jazdy. Przy wyborze rękawiczek kolarskich koniecznie musimy zwrócić uwagę na ich właściwości oddychające, odprowadzające wilgoć na zewnątrz – jest to istotne zarówno podczas letnich upalnych dni, jak i chłodnych czy zimowych wycieczek.

Okulary rowerowe – niezaprzeczalnie ich największą rolą jest zapewnienie ochrony wzroku podczas jazdy na rowerze. Okulary sprawdzą się o każdej porze roku. Podczas wyboru odpowiedniego modelu zwróćcie uwagę na cechy fizyczne, czy dobrze dolegają i  czy nie zawężają zbytnio pola widzenia. Dobrą opcją, szczególnie dla osób uprawiających kolarstwo, są okulary w wymienianymi soczewkami np. firmy X-Tiger. Okulary ponadto chronią nasze oczy przed niekorzystnym promieniowanie UV, a także przed urazami mechanicznymi – kamieniami, owadami.

Kaski rowerowe – chociaż w Polsce kask rowerowy nie jest obowiązkowy jest to element, który często poprawia nasze bezpieczeństwo i chroni głowę podczas upadku. Kask rowerowy na pewno powinien mieć każdy amator jazdy w terenie, gdzie ryzyku upadku jest zdecydowanie większe. Wiemy, że zwolenników, jak i przeciwników jazdy w kaskach jest sporo, jednak zawsze warto rozważyć każdą opcję, zanim zdecydujemy, która dla nas jest odpowiednia.

Kask zawsze powinien być odpowiednio dobrany do obwodu głowy, zapięcia powinny być indywidualnie ustawione. Oprócz tego zwróćcie uwagę na wagę kasku, opcję wentylacji i jakość wykonanych materiałów.

Wszystkie wymienione powyżej dodatki rowerowe są warte rozważenia, kiedy wybieramy się na szosę lub w teren. Mając tę wiedzę, którą podzieliliśmy się z Wami w artykule możecie teraz dokładniej przeanalizować zakupy i swoją kolarską szafę. Czasami drobiazg może zadecydować o tym jak komfortowo czujemy się na rowerze.

Przy szerokiej ofercie producentów warto wiedzieć, czym kierować się podczas naszych wyborów. Mamy nadzieję, że zawsze traficie odpowiednio J

Do zobaczenia na trasie!

pixel