Rękawiczki rowerowe – bez nich nie ruszaj!
Rękawiczki rowerowe - co nam dają?
Po pierwsze - przede wszystkim bezpieczeństwo. Chronią nasze dłonie podczas upadku i podparcia. W przypadku, gdy upadniemy i podeprzemy się dłońmi rękawiczki w dużym stopniu zapobiegną przecięciom, ranom lub znacznie zredukują te objawy, niż w przypadku gołej dłoni.
Po drugie poprawiają komfort związany z poceniem się dłoni. Dzięki rękawiczkom rowerowym spocona dłoń nie dotyka bezpośrednio kierownicy, przez co zapewnia lepszą kontrolę i przyczepność z gripem. Oprócz tego minimalizują ryzyko powstania odcisków i odparzeń i dają lepszą amortyzację, szczególnie podczas jazdy po ciężkim, nierównym terenie.
Kolejną bardzo ważną cechą rękawiczek kolarskich jest ochrona przed chłodem szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednie parametry membrany czy wypełnień izolują dłonie od zimna, deszczu i wiatru.
Rodzaje rękawiczek rowerowych / kolarskich
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje rękawiczek kolarskich: krótkie i długie (które występują też w wersjach zimowych).
Rękawiczki krótkie - bez palców zdecydowanie polecane i stosowane przez kolarzy w ciepłe, letnie dni. Przeznaczone są zarówno do jazdy po szosie, jak i w terenie. Dzięki specjalnie zastosowanym materiałom i technologiom (o czym napiszemy niżej) rękawiczki zapewniają komfort, przyczepność i odpowiednią wentylację. Kolarze bardzo często wybierają rękawiczki zwracając uwagę na wysoką jakość, którą proponują m.in. takie firmy jak KIVI, Bora, Tinkoff czy Trek.
Rękawiczki długie czyli kryte, z pełnymi palcami to propozycja na chłodniejsze dni. Ich lżejsze wersje bardzo dobrze sprawdzą się szczególnie w ciężkim, wyboistym terenie, do jazdy MTB, natomiast wersja ocieplona będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich, którzy na jazdę na rowerze decydują się późną jesienią czy zimą. W zimne dni nawet 10 minutowa przejażdżka wydaje się niemożliwa bez odpowiednich rękawiczek. Polecamy w szczególności modele Windstopper, które oprócz świetnego dopasowania posiadają technologię Touch Point, która pozwala na obsługę urządzeń dotykowych bez ściągania rękawiczek.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek?
Dobranie odpowiednich rękawiczek kolarskich jest bardzo ważną kwestią. Pod uwagę musimy wziąć nasze preferencje, rodzaj jazdy, czas w którym wybieramy się na rower. Część wskazówek opisaliśmy już powyżej, ale jest jeszcze kilka ważnych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu.
Jedynm z nich jest to, jakie materiały oraz technologie zostały zastosowane w rękawiczkach rowerowych. Większość oferowanych na rynku rękawiczek wykonana jest z materiałów poliestrowych, które wybrać? Tutaj musimy zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty:
- czy rękawiczki wyposażone są w system wentylacji, czyli elementy z drobnej siatki, które zapewniają odpowiednią regulację temperatury i "oddychanie" dłoni
- czy zastosowany materiał posiada właściwości termoaktywne i technolgie oddające wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu latem dłonie pozostaną suche i nieprzegrzane a w chłodne dni materiał odda wilgoć na zewnątrz pozostawiając ciepło i komfort w środku.
Często zostajemy postawieni też przed wyborem czy zdecydować się na rękawiczki z wkładkami żelowymi czy bez. Dla zaawansowanych użytkowników lepszą opcją będą rękawiczki bez wkładek żelowych - poprawiają one czucie kierownicy, zapewniają pewniejszy chwyt i kontakt z gripem. Natomiast powodują one większe czucie drgań i nierówności. Dlatego dla osób, które szukają dobrej amortyzacji, chą spędzić dłuższy czas w terenie opcja z wkładkami żelowymi w rękawiczkach rowerowych będzie odpowiednim wyborem.
Pamiętajmy, żeby dobrze dobrać rozmiar rękawiczek rowerowych. W sklepie stacjonarnym możemy je przymierzyć, natomiast w sklepach internetowych znajdują się specjalne tabele, które pozwolą na idealne dopasowanie rękawiczek do naszych dłoni. Jest to o tyle istotna kwestia, że za małe lub za duże rękawiczki mogą spowodować obtarcia, przesunięcia lub uciski w trakcie jazdy, co zdecydowanie obniża komfort i wygodę jazdy.
Ostanią kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć to cena. Czy ma ona znaczenie? W naszej opinii tak. Jak zawsze - można trafić na dobry produkt w niskiej cenie, aczkolwiek z reguły niska cena wiąże się z gorszą jakością i trwałością materiałów. Starajmy się wybierać sprawdzonych producentów, specjalizujących się w danej dyscyplinie, zwracając uwagę na wszystkie wyżej wymienione kwestie a nasz wybrór na pewno okaże się trafiony.
Do zobaczenia na trasie!