Uf jak gorąco! Jak dobrać odpowiedni strój kolarski na lato?

2021-02-22
Uf jak gorąco! Jak dobrać odpowiedni strój kolarski na lato?

Przede wszystkim – koszulka!

Przy jeździe w letnie dni musimy zwrócić szczególną uwagę na właściwości, jakie proponują nam dane modele. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na szosę czy w teren musimy wybrać koszulkę kolarską, która posiada odpowiednie technologie odprowadzające pot na zewnątrz. Najgorsze co możemy zrobić, to założyć koszulki nieoddychające, gdzie cały pot i trudy jazdy zostają z nami przy ciele.

Większość renomowanych producentów, takich jak 2015 KTM, Giant, ale, OTWZLS czy X -TIGER zapewniają swoim koszulkom kolarskim odpowiednie parametry. Produkty przeznaczone na lato wykonane są z przewiewnego i szybkoschnącego materiału, który odprowadza pot na zewnątrz zapewniając odpowiedni komfort podczas jazdy. Dodatkowo producenci zwracają uwagę na gramaturę materiału, która dobierana jest optymalnie do pory roku i przeznaczenia koszulki.

Często stajemy przed wyborem czy wybrać koszulkę rowerową z rękawkami czy bez. To w dużej mierze kwestia preferencji i wygody każdego rowerzysty, jednak w upalne dni koszulka kolarska bez rękawków będzie bardzo fajną i przede wszystkim wygodną alternatywą dla tradycyjnego trykotu.

Po drugie – spodenki!

Nieodłącznym elementem stroju kolarskiego letniego są spodenki. Są one o tyle ważne, że ich odpowiedni dobór chroni nasze miejsca intymne, które podczas jazdy na rowerze narażone są na różne niedogodności.

Latem, kiedy nasze ciało zdecydowanie bardziej się poci bardzo istotną kwestią jest naprawdę dobrze dobrany rozmiar. Za małe spodenki spowodują uciski, przez co ciało narażone będzie na obtarcia.  Z kolei zbyt luźne w połączeniu z rozgrzanym ciałem będą się zsuwać i przesuwać powodując jeszcze większy dyskomfort.  Oczywiście podobnie, jak w przypadku koszulek, letnie spodenki rowerowe muszą być wykonane w technologii oddychającego i szybkoschnącego materiału.

Z szelkami czy bez? Dla bardziej zaawansowanych i profesjonalnych kolarzy zdecydowanie polecamy opcję z szelkami. Mimo, że pozornie nakładamy na siebie większą ilość materiału, to właściwości, jakie stosują producenci typu X-TIGER, SILENYOND czy KIDITOKT zapewniają optymalne przyleganie do ciała, wentylację oraz to, że spodenki nie będą się zsuwać i przesuwać podczas jazdy. Tradycyjne spodenki rowerowe będą dobrym wyborem dla rowerzystów rekreacyjnych, szczególnie na przejażdżkach typowo turystycznych.

Pamiętajmy, aby koniecznie wybrać modele z wkładką (np. bardzo polecaną przez nas żelową), która również posiada właściwości oddychające i przeciwbakteryjne.

Zarówno w kwestii koszulki, jak i spodenek zwróćmy też uwagę na to, czy odzież posiada ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Coś jeszcze?

Teoretycznie najważniejszym elementem stroju kolarskiego na lato jest koszulka i spodenki. To one w największym stopniu wpływają na to, jak będziemy się czuć na rowerze w upalne dni. Natomiast nie możemy zapomnieć o dopełnieniu stroju takimi akcesoriami jak czapka z daszkiem, czy chusta na głowę, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki rowerowe czy też skarpetki.

Nie decydujmy się na bawełniane, ciężkie czapki z daszkiem. Wybierzmy te wykonane z lekkich, poliestrowych materiałów, tak aby chroniły nasze głowy przed słońcem, ale jednocześnie nie były obciążeniem. Okulary rowerowe latem zapewnią kilka funkcji – najważniejsza czyli ochrona przed słońcem. Muszą mieć koniecznie odpowiednie filtry UV. Dodatkowo w bardziej wietrzne dni ochronią oczy przed wiatrem, a też co często jest zmorą rowerzystów przed piaskiem, muszkami i komarami.

Rękawiczki rowerowe to również must have podczas letniej jazdy. Wszystkie szczegóły na ich temat przeczytać możecie w artykule na naszym blogu. Natomiast jeśli chodzi o skarpetki uważamy, że powinny cechować się właściwościami oddychającymi, antybakteryjnymi i izolacyjnymi. Dzięki temu noga nam się „nie zapoci”, zminimalizujemy także ryzyko otarć oraz odcisków.

Na koniec krótko o dwóch dodatkowych kwestiach, o których również powinniśmy pamiętać latem. Lato w Polce często jest dość chimeryczne. Jak pisaliśmy na początku zdarzają się dni z 15 stopniami na zewnątrz jak i z 35. Przy chłodniejszych dniach warto pod koszulkę założyć dodatkowo bieliznę termoaktywną, a kiedy pogoda jest niepewna (np. zapowiada się na burze, czy deszcz) warto mieć ze sobą softshell lub kurtkę przeciwdeszczową, aby bezpiecznie dokończyć jazdę.

Pamiętajmy, że jazda na rowerze mimo sporego wysiłku ma być dla nas przyjemnością. Czy to wycieczki rekreacyjne, czy trening zawodowy musimy zapewnić sobie jak największy komfort i wygodę. Odpowiednio dobrany strój kolarki na lato zdecydowanie wpłynie właśnie na te aspekty, dlatego też zanim wyruszymy w trasę przemyślmy dobrze swój wybór i przygotujmy na różne ewentualności.

Do zobaczenia na trasie!

 

pixel